Навчально-науковий інститут бізнесу, економіки та менеджменту
СУМСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

Як знайти роботу?

Знайти роботу, яка вам буде цікава та вповні задовільнятиме фінансові потреби цілком реально, проте треба чітко знати, чого ви варті та що хочете отримати

Далі у вас два варіанти: якщо ці два поняття збігаються – складіть своє резюме правильно і вирушайте на пошуки роботи, якщо ж ви хочете отримати роботу, яка має вимоги вищі, ніж ваші вміння – вдосконалюйте останні і див. перший варіант.

Звичайно, зрозуміло, що будь-який керівник, в пошуку свого майбутнього співробітника бажає бачити тільки професіонала і саму підходящу кандидатуру. Тому, наскільки вміло і правильно будуть позначені професійні навички складається резюме і залежить рівень його інтересу до вашої персони. А від того, як Ви зможете показати свої виграшні сторони і розташувати потенційного роботодавця до себе під час співбесіди, залежить результат.

Структура резюме

Текст має бути чітко структурований, поділений на невеликі абзаци, містити підзаголовки та відступи. Це полегшує сприйняття інформації і полегшує роботодавцю процес вибору.

У верхній частині документа треба зазначити особисті дані – прізвище, ім’я, місце проживання, телефон (той, яким ви постійно користуєтесь), електронну пошту.

Далі треба вказати мету – бажану посаду, і адаптувати резюме відповідно до цієї мети. Якщо ж ви почнете писати своє резюме не маючи точної мети, воно буде виглядати не зовсім привабливо в очах тих, хто буде його читати. Подумайте трохи перед тим, як починати писати – щоб точно визначити свої потреби.

Освіта. Інформацію про освіту треба надавати залежно від вашого віку. Якщо ви тільки що закінчили ВНЗ – це ваша головна перевага, на якій треба акцентувати увагу. Якщо ж ви отримали освіту багато років тому, то акцент треба робити на досвіді роботи.

Наступний пункт – кваліфікація. Тут потрібно вказати свої професійні навички та вміння, які демонструють вашу компетентність для зайняття бажаної посади. Не пишіть багато, виберіть ключові та найбільш необхідні вміння, які чітко стосуються вибраної спеціальності.

Досвід роботи: коротко наведіть перелік основних місць роботи за останні 10 років, починаючи з останнього місця працевлаштування. Вкажіть назву організації, її сферу діяльності, термін вашої роботи, посаду та посадові обов’язки, досягнення та професійні навички.

Далі треба вказати додаткову інформацію – володіння мовами, комп’ютером, посвідченням водія та іншими навичками, які можуть бути корисні на бажаній посаді. Але не вказуйте зайвої інформації, не пишіть того, що не відноситься безпосередньо до роботи.

 ДОДАТКОВІ ПОРАДИ НАПИСАННЯ ПРАВИЛЬНОГО РЕЗЮМЕ

+ Якісне фото. Чи варто додавати фото в резюме – питання, яке довгий час було спірним. Якщо ви вирішили додавати його в своє резюме, то обирайте якісне фото з білим або сірим фоном, де ви маєте презентабельний вигляд – ніяких фото в купальнику на фоні природи тощо.

+ Граматично правильне резюме. Не використовуйте слів, в значенні яких сумніваєтесь, а також не забувайте, що граматично правильне резюме – ваш крок до успіху.

+ Використовуйте резюме щоб домогтися співбесіди, а не отримати роботу. Не вдаватися в деталі. Прагніть бути ясними і короткими. Мета вашого резюме досить зацікавити вашого роботодавця, щоб він захотів поспілкуватися з вами. Використовуйте співбесіду для більш детального розповіді про ваші переваги, щоб познайомитися з роботою.

+ Використовуйте короткі речення. Частіше використовуйте у вашому резюме короткі пропозиції. Вони роблять текст більш легким для сприйняття.

+ Використовуйте вузькоспеціалізовані слова. Якщо ви знаєте слова, здатні показати вашу компетентність у специфічній області – використовуйте їх у своєму резюме.

+ Акцентуйте увагу читача на позитивному. Викресліть всі негативні і невідповідні слова. Якщо вам здається, що дата вашого випуску піддасть вас вікової дискримінації, не вказуйте її. Якщо у вас є обов’язки, які не пов’язані з вимогами вакансії, не вказуйте їх. Сконцентруйтеся на обов’язках, які узгоджуються з вашою метою. Не вказуйте персональну інформацію, подібно до того, як ви не вказуєте свої зріст та вагу.

+ Покажіть розвиток. Якщо ви переходили з роботи на роботу, всюди виконуючи одні і ті ж обов’язки, – це мало кому цікаво. Хороший роботодавець не боїться того, що його працівники чогось не вміють, страшно – коли вони не хочуть вчитись і йти вперед.

+ Волонтерство, соціальні проекти. Насправді ж, якщо у вас немає належного досвіду в тій чи іншій галузі, але ви дуже хочете отримати роботу, попрацюйте за “дякую”, візьміть участь у волонтерських або соціальних проектах. Такий досвід цінують, адже він показує ваше прагнення до роботи та цілеспрямованість.

+ Повна відповідність посаді. Те, що не варто робити універсальне резюме і розсилати його на всі вакансії поспіль – справа очевидна і давно відома. Ви можете мати досвід в багатьох сферах діяльності, але не всі вони будуть цікавити вашого майбутнього роботодавця, а тому не перевантажуйте резюме зайвою інформацією.

 РЕЧІ, ЯКИХ НЕ ПОВИННО БУТИ В РЕЗЮМЕ

– Короткий або невідповідний досвід роботи. Як зазначає Алісса Гелбард (Alyssa Gelbard), експерт з питань кар’єри і засновниця фірми Resume Strategists, включати в резюме невідповідний досвід роботи варто тільки в тому випадку, якщо він демонструє додаткові навички або здібності, які можуть стати в нагоді вам на новій посаді.

– Більше, ніж 5 місць роботи. В резюме повинні бути зазначені тільки останні 3-5 місць роботи, решта абсолютно зайві, за цей час ви могли вже й розгубити отримані навички та й увага того, хто читатиме резюме, абсолютно розсіється.

– Шаблони. Шаблонні фрази ми використовуємо тому, що вони здаються звичними і не потребують роз’яснення. Цим вони й погані – давно проїлись, а отже доводять, що ви не оригінальний і не доклали зусиль при складанні резюме, а просто скопіювали штампи.

– Брехня. Щоб отримати роботу, вам не потрібно відповідати абсолютно всім вимогам, а тому компенсувати брехнею те, чого насправді немає, не варто.

– Різне форматування та оригінальні шрифти.  Ваше бажання бути оригінальним може зіграти проти вас. Зазвичай, такі експерименти закінчуються використанням нечитабельного шрифту, надто великих чи малих відступів, а це, навіть на перший погляд, абсолютно невигідно виділить ваше резюме серед інших.

– Інформація про зарплату на попередньому місці роботи. Питання заробітної плати прийнято обговорювати на співбесіді, а от демонструвати її попередній чи бажаний рівень не варто навіть тому, що можете продешевити.

– Причини, з яких ви пішли з попереднього місця роботи. Про них вас можуть запитати під час співбесіди і краще про це сказати дуже делікатно, нікого не ображаючи: скарги на начальника, колег, низьку зарплату – не найкращий варіант.

– Безглуздий e-mail. Правильний e-mail складається з вашого імені та прізвища. Дати народження, кличка вашого собаки, електронна пошта ваших родичів чи компанії – не годяться.

– Посилання на сторінки у соцмережах. По-перше, нікого не цікавить, що ви їсте і вдягаєте. По-друге, ви ніколи не знаєте, як відреагує роботодавець на збережені вами картинки, високоморальні цитати та політичні висловлювання.

Це – основні правила складання резюме. Дотримуйтеся їх та вас обов’язково відмітять!