Навчально-науковий інститут бізнесу, економіки та менеджменту
СУМСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

Про інститут

Навчально-науковий інститут бізнесу, економіки та менеджменту Сумського державного університету розпочав свою діяльність 01 лютого 2021 року шляхом об’єднання:

Навчання в інституті здійснюється за освітніми рівнями:

Інститут як невід’ємна частина університету входить до низки міжнародних та національних рейтингів. Зокрема, згідно з рейтингом Times Higher Education World University Ranking в галузі «Бізнес і Економіка» інститут входить до групи ТОП 251-300 університетів (1 місце серед ЗВО України). Відповідно до рейтингу журналу Forbes Україна ННІ БіЕМ у 2021 році увійшов до ТОП-10 економічних факультетів та інститутів України. За результатами наукової атестації у галузі “Суспільні науки” отримано найвищу категорію – А.

Загалом, в інституті за денною формою навчається близько 2000 студентів та аспірантів, серед яких близько 150 іноземних здобувачів освіти. Більш ніж 200 здобувачів освіти отримують освіту за заочною та дистанційною формами навчання за 10 спеціальностями та 30 освітніми та освітньо-науковими програмами інституту

Освітні програми інститут успішно проходять акредитацію підтверджуючи високий рівень якості вищої освіти. Дві програми інституту мають акредитацію з визначенням зразкова.

Студенти денної форми навчання мають можливість паралельно отримувати освіту за іншими спеціальностями університету та проходити військову підготовку з присвоєнням звання офіцера запасу.

Про високу популярність спеціальностей інституту на теренах України свідчать щорічні їх високі показники у рейтингу спеціальностей другого (магістерського) рівня вищої освіти за критеріями розподілу державного замовлення Міністерством освіти і науки України на підготовку магістрів. Зокрема, у 2022 році спеціальності 071 “Облік і оподаткування”, 072 “Фінанси, банківська справа та страхування” та 075 “Маркетинг” визнані найкращими, посівши І місце серед аналогічних спеціальностей в інших ЗВО України.

У грудні 2021 року програми підготовки на рівень бакалаврів спеціальності «Облік та аудит» та магістрів спеціальності «Облік та оподаткування» були акредитовані Привілейованим Інститутом Управлінських бухгалтерів – CIMA (Chartered Institute of Management Accountants), Велика Великобританія. Партнерство інституту та СІМА дозволяє студентам полегшити процедуру отримання кваліфікації СІМА в майбутньому.

Професорсько-викладацький склад інституту налічує близько 200 осіб, з яких 90 % мають науковий ступінь кандидата та доктора наук.

Серед викладачів є близько 10 науковців, що в різні часи були лауреатами стипендій та премій Президента та Кабінету Міністрів України. Професори Мельник Л.Г та Кубатко О.В. є почесними дослідниками центру економіки, енергетики та регіонального розвитку Хіньянського університету (Китай),  доцент Артюхов А.Є. – лауреатом премії Tricia Bertram Gallant Award for Outstanding Service (International Center for Academic Integrity) (США), професор Петрушенко Ю.М. – Головою правління Східноєвропейської асоціації громадянської освіти, більше 25 вчених інституту –  членами інших поважних міжнародних асоціацій та академій. У 2021 році за кількістю вчених – лауреатів загальноукраїнського конкурсу “Молодий вчений року” інститут БіЕМ став лідером в Україні.

Вчені інституту є членами наукової експертної ради МОНУ щодо проведення експертизи наукових проєктів, експертної ради з питань проведення експертизи дисертаційних робіт Міністерства освіти і науки України, членами науково-методичних комісій МОН України за профільними спеціальностями, членамиНаціонального агенства із забезпечення якості вищої освіти, очолюють та входять до складу галузевих експертних рад, більше ніж 40 викладачів, аспірантів та студентів щорічно є експертами при проведенні акредитацій освітніх програм закладів вищої освіти.

За 2020-2022 роки більше ніж 50 іноземних лекторів залучено до викладання та суміжних наукових досліджень. До викладацького складу інституту входять професори престижних іноземних закладів вищої освіти, всесвітньо відомі науковці, члени поважних міжнародних наукових асоціацій та дослідницьких федерацій. 

Так, наприклад, професор кафедри фінансових технологій і підприємництва Бхандарі  Медані  Прасад має значний міжнародний освітньо-викладацький досвід (Сіракузський університет (США), Університет Брандіс (США), Університет Твенте (Нідерланди)), є лауреатом премії Гамбургського університету прикладних наук, міжнародної дослідницької премії  уряду Австралії, членом Дослідницької мережі сталого розвитку, Федерації американських вчених, Асоціації міжнародних досліджень тощо.

Професор кафедри економіки, підприємництва та бізнес-адміністрування Люк Хенкс є консультантом Фламанського інституту технологічних досліджень, тривалий час очолював кафедру у Вільному університеті Брюсселю.

Професор кафедри управління імені Олега Балацького Олександра Кужур є президентом Сілезького центру ділової етики та сталого розвитку, віце-президентом Польського товариства оцінки технологій, членом Словацького філософського товариства, головою Комітету з питань корпоративної соціальної відповідальності та соціально-відповідальних комунікацій в Регіональній торгово-промисловій палаті в Катовіце.

По всім освітнім програмам значна частина дисциплін викладається англійською мовою (понад 75 % викладачів мають сертифікати про володіння англійською на рівні не нижче B2), близько 50 випускових кваліфікаційних робіт студентів щорічно готується та захищається англійською мовою.

Кожного року зростає кількість студентів інституту, які проходять навчання та практичну підготовку за кордоном за програмами академічної мобільності. Реагуючи на обмеження, пов’язані з протидією поширенню COVID, інститут одним із перших в Україні запровадив практику віртуальної мобільності  (за технологією COIL). Відповідно до цієї технології, декілька університетів світу одночасно здійснюють викладання певної дисципліни у формі віртуальних глобальних класів, її методичне забезпечення завчасно погоджується лекторами з університетів-учасників, у заняттях одночасно приймають участь студенти та викладачі цих університетів. Перший такий проєкт з університетом Небраска-Лінкольн був реалізований у 2020 році кафедрою управління ім. О. Балацького, а у 2022 році такі проєкти як постійно діючі має вже кожна кафедра інституту (реалізовано вже більше 10 таких віртуальних глобальних класів із університетами США, Великої Британії, Швеції, Польщі, Латвії, Литви, Маврикію, Гани, Ливану).

Науковці ННІ БіЕМ щорічно отримують стипендії на наукові дослідження та викладання в іноземних університетах та наукових установах у рамках міжнародних програм Fulbright,  Latvian Government Scholarship, Технічного та економічного співробітництва Республіки Індія (ITEC), Erasmus+, National Scholarship Programme, Ernst Mach та ін. Випускники інституту працюють професорами зарубіжних університетів та займають керівні посади в компаніях та фінансових установах США, Нідерландів, Канади та інших країн.

 Інститут бере активну участь у міжнародних освітянських та наукових грантових програмах.

Так, зокрема, досвід викладачів інституту у реалізації міжнародних грантових проєктів у рамках програми Erasmus+ є одним із найпотужніших в Україні:  вони є керівниками та учасниками понад 50 таких проєктів рівня К1, 4 проєктів рівня К2, 11 проєктів Jean Monnet “Модуль”,  2 проєктів Jean Monnet “Кафедра“, 1 проєкту – рівня “Проєкт”.  Щорічно в інституті реалізується більше 40 міжнародних грантів освітнього спрямування, більше 30 –  з науковою складовою,  більше 200 індивідуальних грантів.

Серед міжнародних здобутків вчених інституту – участь та керівництво проєктами DAAD, Вишеградського фонду, Чеського фонду Грантового агентства Academia Aurea, USAID, Швейцарського національного наукового фонду (SNF), Британської ради тощо.

Крім того, інститут має досвід керівництва та участі у 4 міжурядових білатеральних проєктах, які спільно фінансувалися урядами України та Австрії, Литви, Бельгії.

Щороку більше ніж 20% студентів приймає участь у програмах академічної мобільності. Вони є стипендіатами програм Erasmus+, Latvian Government Scholarship, DAAD, UGRAD, Kirkland тощо та паралельно навчаються в університетах Польщі, Німеччини, Голландії, Китаю, Латвії та  ін.

Науковці ННІ БіЕМ мають високий рівень дослідницьких компетентностей, що дозволяє їм щороку виконувати більше 20 держбюджетних НДР, проєктів Національного фонду досліджень, бути членами міжнародних команд, що реалізують проєкти Horizon Europe, реалізовувати проєкти  за підтримки Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні тощо. Щорічно наукові проєкти, що подаються вченими інституту на конкурс для отримання держбюджетного фінансування, отримують найвищі оцінки експертів.

Вчені інституту здійснюють фундаментальні та прикладні наукові дослідження з питань маркетингу і менеджменту, обліку та фінансів, стійкого розвитку, макроекономічної та фінансової стабільності, економічних аспектів розвитку енергетики, освіти, спорту, громадського здоров’я тощо.

Згідно даних наукометричної бази Scopus, 7 дослідників інституту входять до ТОП-10 економістів України за рівнем цитованості. Водночас, понад 100 наукових статей входять до ТОП 10% найбільш цитованих базою Scopus за 2020-2022 роки. Загалом щороку вченими інституту публікується понад 200 наукових статей у журналах, що індексуються міжнародними базами Scopus та WOS, з яких понад 50 статей у журналах Q1, Q2 та понад 150 статей зі співавторами з іноземних країн (в науковій діяльності вчені інституту активно співпрацюють з науковцями із понад 50 університетів з 20 країн світу).

В інституті виконуються наукові дослідження на замовлення бізнесу та органів місцевої влади, об’єднаних територіальних громад. Такі дослідження стосуються, наприклад, розроблення стратегії розвитку міста Суми як Smart City, прогнозів розвитку районів та міст Сумської області, прогнозів розвитку регіонального ринку праці, моделей оптимізації регіональних мереж навчальних закладів різних рівнів, схем теплопостачання, моделей управління бізнес-процесами в компаніях тощо. В інституті працюють освітньо-консалтингові центри, які надають послуги для громади міста та підприємців з бізнес-планування та бізнес-аналітики, маркетингових досліджень, сертифікації персоналу з менеджменту, організовують курси з підприємництва та управління проєктами тощо.

В інституті діють спеціалізовані вчені ради із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора  економічних наук: за спеціальностями 08.00.03 «Економіка та управління національним господарством», 08.00.04 «Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності)», 08.00.06 «Економіка природокористування та охорони навколишнього середовища» та 08.00.08 «Гроші, фінанси і кредит». Провідні професори інституту є членами спеціалізованих вчених рад закладів вищої освіти України.

Інститут щороку проводить міжнародні науково-практичні конференції, що об’єднують учасників з України та світу. Найбільш відомими з них є: «Економічні проблеми сталого розвитку», «Socio-Economic Challenges», «Financial Markets, Institutions and Risks», «Проблеми та перспективи розвитку фінансово-кредитної системи України» тощо.

Викладачі інституту очолюють редакційні колегії наукових журналів. Серед них: «Маркетинг і менеджмент інновацій» та «Фінансово-кредитна діяльність: проблеми теорії та практики»,  що індексуються однією з найбільш авторитетних наукометричних баз даних у світі – Web of Science, журнал «Механізм регулювання економіки», який індексується 8 міжнародними базами даних та журнал «Вісник СумДУ. Серія «Економіка», що видається вже понад 25 років. Журнали «Business Ethics and Leadership», «SocioEconomic Challenges» та «Financial Markets, Institutions and Risks», які розпочали свою діяльність лише у 2017 році, вже індексуються понад 20 міжнародними базами наукових даних. У 2020 році започатковано новий журнал «Health Economics and Management Review».

Близько 30 викладачів інституту є членами редколегій наукових видань, що індексуються базами даних Scopus та/або Web of Science, близько 10 –  організаційних комітетів міжнародних конференцій, матеріали яких індексуються наукометричними базами даних.

Викладачі інституту є ініціаторами створення в Сумській області Центру підтримки бізнесу (в межах ініціативи ЄБРР «EU4Business»), проводять форуми, школи соціально-інноваційного підприємництва, програми з підвищення фінансової та інформаційної грамотності, програми з підтримки експорту і розвитку туризму на Сумщині.

Інститутом взято курс на практико-орієнтоване навчання, сформовано експертні ради роботодавців з усіх спеціальностей, які активно долучаються до розробки та реалізації освітніх програм, значна частина дисциплін по кожній освітній програмі викладається практиками. До навчального процесу залучені фахівці-практики та експерти ринку з Бельгії, Болгарії, Ізраїлю, Індії, Італії, Казахстану, Канади, Китаю, Литви, Німеччини, Польщі, Румунії, США, Франції та інших країн. Великий спектр реалізованих інновацій у практично-орієнтованому навчанні робить унікальною кожну освітню програму. Викладачі інституту мають досвід практичної роботи у державних інституціях, компаніях та фінансових установах України та іноземних країн. Високий рівень викладацької майстерності забезпечується за рахунок проходження викладачами  чисельних міжнародних стажувань на базі компаній, освітніх, державних та фінансово-кредитних установ іноземних країн.

В інституті активно запроваджується система blended-learning, застосовуються імерсивні технології навчання, створена єдина в Україні лабораторія поведінкової та експериментальної економіки, що обладнана найсучаснішими технічними засобами для проведення поведінкових експериментів. У лабораторії проводяться  дослідження людської поведінки та збір емоційних, когнітивних та поведінкових даних у синтезованому вигляді в реальному часі. Апаратна частина лабораторії налічує біометричні датчики для досліджень у галузі нейродіагностики (бездротова електрофізіологічна сенсорна система для мобільної реєстрації електроенцефалограми), окуляри айтрекінг для відстеження очей та аналізу виразу обличчя, а також спеціалізовані комп’ютерні програми обробки великих масивів даних.

Інститут постійно проводить освітні заходи для молоді, допомагаючи їм зробити правильний вибір майбутньої професії, серед яких: Global Money Week, інтерактивна гра «Smart city», фінансові ігри «SUMYPOLY», «Cash Flow», турнір з Counter-Strike, турнір юних економістів, бізнес-школа СумДУ «Youth&Business», проєкт від маркетологів «Будь експертом з невгамовними», школа лідерів змін, кіберспортивні турніри «CYBER SUMDU [Dota 2 5×5]» та багато інших проєктів освітнього спрямування.

Спільними зусиллями викладачів та студентів створено такі нові креативні простори, як лабораторія ідей «IDEA LAB», дискус-центр, тренінгові зали,  під час занять у яких творча невимушена атмосфера дозволяє більш якісно засвоювати інформацію. Інноваційні підходи до навчання в інституті неодноразово отримували схвальну оцінку членів світової мережі освітян «The learning teacher» UNESCO.

Цікаве та різноманітне життя студентів, аспірантів і викладачів інституту відображає щоквартальний журнал «FEM book», який знайомить читачів з історією, традиціями та можливостями інституту. Спільне життя студентів та викладачів – цікаве та різноманітне: щорічно святкуються дні інституту та спеціальностей, відбуваються змагання з волейболу та пейнтболу. Студенти багато років ведуть власні соціальні проєкти, організовують вечори творчості у форматі «Квартирник»,  вечори настільних ігор та розвивають власний волонтерський рух.

На базі інституту бізнесу, економіки та менеджменту діють навчально-наукові центри різного спрямування. Так, на кафедрі фінансових технологій і підприємництва діє освітньо-науковий дослідницький центр «Фінансові перспективи», діяльність якого пов’язана з виконанням науково-дослідних робіт у сфері фінансів та банківської справи на замовлення місцевих органів самоврядування.  Науково-навчальний центр бізнес-аналітики проводить роботу студії цифрових мистецтв Martian Teapots, що займається програмуванням ігор,  анімацією, відеоблогінгом, створенням комп’ютерної графіки.  Центр з консультаційної підтримки і облікового супроводження соціальних ініціатив та бізнесу є організатором семінарів щодо звітності, оподаткування, обліку, аудиту тощо.

Під керівництвом викладачів інституту у м. Суми працює Центр освіти дорослих «Education for Life», де відбуваються публічні лекції з громадянської освіти, театральні та фотостудії, тренінги з фінансової та інформаційної грамотності, школа громадянської урбаністики, школа соціального підприємництва та інші освітні ініціативи, доступні для жителів обласного центру. Освітні програми цього Центру неодноразово ставали переможцями всеукраїнських та міжнародних конкурсів проєктів для освіти дорослих.  

Викладачі інституту також є ініціаторами та організаторами значної кількості проєктів   щодо посилення міжнародної співпраці між містами, центрами освіти дорослих та організаціями громадянського суспільства, які фінансуються Міністерством закордонних справ Німеччини. Щорічно на базі інституту проводиться міжнародний фестиваль неформальної освіти «Мистецтво жити разом».

 Серед випускників інституту є чимало прикладів успішного власного бізнесу, багаторічної роботи на рівні керівників підрозділів страхових компаній, фіскальних органів і консалтингових фірм, IT компаній. Випускники входять до складу правління Національного банку України, АТ «Укрексимбанк», АТ «Ощадбанк», очолюють підрозділи Приватбанк, Альфабанк, Таскомбанк, Укрсоцбанк, Преміум банку та інших. Працюють в провідних аудиторських компаніях PricewaterhouseCoopers, Deloitte Touche Tohmatsu, Ernst & Young, KPMG. Випускники також працюють в інших ЗВО як України, так і за кордоном, в Національній академії наук України. Середній рівень працевлаштування випускників інституту за фахом вже протягом багатьох років утримується на рівні не нижче ніж 85-90 %.

Інститут бізнесу, економіки та менеджменту – це потужний колектив викладачів і студентів, який забезпечує надання високоякісних освітніх послуг, проведення наукових досліджень та реалізацію наукового і творчого потенціалу громадян України.

Наш девіз: «Ми змінюємося, щоб ви змінювали світ!»