Навчально-науковий інститут бізнесу, економіки та менеджменту
СУМСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

Історія розвитку УАБС

Історія навчально-наукового інституту бізнес-технологій “УАБС” починається з 1996 р., коли у м. Суми було відкрито Українську академію банківської справи.

Сьогодні навіть важко уявити, що якихось якихось півтора десятка років тому в Сумах ще не було Банківської академії. Проте цей вищий навчальний заклад настільки швидко зайняв свою нішу на ринку освітніх послуг, а його вишукані, світло-бузкові будівлі органічно вписалися в архітектуру міста і стали його окрасою, що, здається, ніби академія була тут завжди.

Мало кому відомо, що будівництву в Сумах Української академії банківської справи передувала непроста історія. І якби не мрійник (і водночас прагматик) Анатолій Єпіфанов з його надзвичайною цілеспрямованістю, навряд чи цей вищий навчальний заклад взагалі з’явився б у місті над Пслом. Йому, майбутньому ректору, вдалося переконати високопосадовців України в необхідності створення економічного ВНЗ саме в Сумському регіоні, який здавна славився своїми традиціями у становленні та розвитку банківської системи, а в середині 90-х років ХХ століття відчував гостру потребу в молодих, незаангажованих кадрах для ринкової економіки незалежної України.

І все-таки, незважаючи на складності, у лютому 1996 року була підписана Постанова Кабінету Міністрів України про створення Української академії банківської справи. А потім почалася напружена, майже фантастична робота, пов’язана з реконструкцією приміщення колишньої школи №2 (а ще раніше – жіночої гімназії). Уже на початку навчального року повністю оновлена будівля в центрі міста гостинно відчинила двері для перших студентів академії. Так почав працювати перший корпус навчального закладу. Через деякий час було реконструйовано ще одну будівлю в центрі Сум під навчальний корпус № 2. А через рік поруч з’явилася невимовної краси унікальна споруда, відновлена історична пам’ятка архітектури – головний корпус академії.

З питань будівництва та оснащення навчально-матеріальної бази академію постійно підтримував Національний банк України та Правління НБУ.

Згодом було зведено унікальний легкоатлетичний манеж, якому Постановою Кабміну надано статус Центру олімпійської підготовки, лікувально-оздоровчий корпус, комфортабельний гуртожиток-готель “Олімпійський”, реконструйовано інші студентські гуртожитки.

З метою підвищення естетичного виховання студентів та професорсько-викладацького складу академії, оволодіння практичними навичками у галузі арт-бізнесу, розуміння чинників, що впливають на оцінку творів образотворчого мистецтва, 11 вересня 1998 року в академії розпочала свою діяльність мистецька галерея “Академічна”.

У грудні **2009 року** за участі Президента України відкрито потужну Наукову бібліотеку УАБС, подібну якій важко знайти на теренах СНД. Це – науковий, освітній, інформаційний і соціокультурний центр із найсучаснішим оснащенням та цілим спектром інноваційних технологій. Головні переваги бібліотеки – вільний доступ до літератури і оперативність в отриманні необхідної інформації та комфортні умови для роботи.

У травні 2011 року на базі Наукової бібліотеки академії за участі Голови Представництва Європейського Союзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейри, прес-аташе та координатора програм преси та інформації Давіда Стуліка, багатьох високоповажних послів країн – членів ЄС було відкрито Інформаційний центр Європейського Союзу, який став одним із основних джерел інформації про ЄС. Центр створено для сприяння дослідженням з питань європейської інтеграції. Ця установа надає усім бажаючим необхідну інформацію про історію виникнення та принципи формування Європейського Союзу, спільні здобутки держав – членів ЄС, поточну проблематику і стратегію подальшого розвитку європейської спільноти.

Цього ж року в приміщенні Наукової бібліотеки УАБС відкрито Польсько-Український центр, що став своєрідною Сумською філією Польського консульства в академії. В урочистостях з нагоди цієї важливої події взяли участь Ян Гранат – Генеральний консул Республіки Польща в Харкові, Анна Кузьма – радник Посольства Республіки Польща в Україні, Аніта Сташкевич – віце-консул, керівництво Української академії банківської справи НБУ, представники обласної та міської влади, українсько-польських громадських організацій, журналісти. Центр ставить за мету не лише популяризацію історичної та культурної спадщини польського народу, а й встановлення партнерських стосунків із польськими товариствами, які функціонують у Сумах. Словом, центр розширює коло своїх учасників як серед українців, так і серед місцевих поляків, що надає нові можливості для проведення спільних культурологічних заходів. Завдяки таким проектам Польща стає для українців ще ближчою.

Відрадно, що в УАБС, розвиваючи матеріально-технічну базу, піклуються і про побут та житлові умови своїх співробітників. Так, у травні 2012 року 56 сімей викладачів і співробітників отримали ордери у новозбудованому комфортабельному будинку за адресою: м. Суми, вул. Прокоф’єва, 12/2. Для представників УАБС виділено два під’їзди дев’ятиповерхового будинку, в якому їм запропонували одно-, дво-, три- та чотирикімнатні сучасні квартири підвищеної комфортності.

8 вересня 2012 року відбулася ще одна подія, яка, безперечно, зацікавила не лише спортсменів та працівників академії, а й загалом жителів Сум. У день фізкультури та спорту на підході до Легкоатлетичного манежу УАБС за активної участі керівництва академії було відкрито Алею олімпійської слави Сум. Біля спортивної будівлі встановлено 15 стендів із фотографіями та біографіями наших земляків-олімпійців, а на місці колишніх чагарників та пустирів прокладено сучасну алею у вигляді олімпійських кілець – з лавочками, ліхтарями та дитячими майданчиками. Таким чином, біля манежу з’явилася чудова впорядкована зона відпочинку, яка покликана виконувати не лише естетичну, а й виховну функції.

Особливо приємно, що за ошатною, презентабельною формою будівель УАБС приховується не менш вагомий, глибокий зміст. За короткий час навчальний заклад зумів заявити про себе як про виш європейського зразка ІV, найвищого рівня акредитації, в якому готують фахівців нового мислення, наукову еліту. Не випадково за рейтингом Академії наук вищої школи України “Софія Київська” УАБС увійшла до десятки кращих вищих економічних вузів держави. На Міжнародній виставці навчальних закладів “Сучасна освіта України-2002” академія нагороджена срібною медаллю та дипломом “За вагомий внесок у розвиток національної системи освіти”. У 2004 році ВНЗ удостоєний бронзової медалі у номінації “Інноваційні педагогічні методи в навчальному процесі”, а в 2005 році нагороджений бронзовою статуеткою як один із кращих вишів держави. У 2008 році академія визнана переможцем Всеукраїнського конкурсу “100 кращих товарів України” в номінації “Надання освітніх послуг” і отримала нагороди серед 115 найкращих підприємств, фірм, організацій та вищих навчальних закладів держави. У 2010 році УАБС отримала престижну нагороду та диплом за перемогу у Всеукраїнському конкурсі “НСМЕП – 10 кроків до успіху”. Цього ж року Міністерство регіонального розвитку та будівництва України нагородило Дипломом І ступеня УАБС як переможця конкурсу на кращі будинки і споруди, збудовані та прийняті в експлуатацію в Україні в 2009 році, у номінації «Об’єкти освіти, виховання та підготовки кадрів» за сприяння впровадженню у будівництво прогресивних проектних рішень, досягнення високої якості будівельних робіт та поширення передового досвіду при спорудженні об’єкту «Банківський інститут Академії банківської справи НБУ» по вул. Парковій, 6 у м. Севастополі.

У 2011 році УАБС визнано переможцем І Всеукраїнського конкурсу “Кращий вищий навчальний заклад з підготовки фахівців банківсько-фінансової сфери – 2011” за версією журналу “БанкирЪ” у номінації “Кращий вищий навчальний заклад за якістю перепідготовки фахівців для банківсько-фінансової сфери в Україні”. У 2012 році Українська академія банківської справи була відзначена Подякою Всеукраїнського конкурсу “Кращий вищий навчальний заклад з підготовки фахівців банківсько-фінансової сфери – 2012» у номінації “За значний внесок у справу підготовки та перепідготовки банківських працівників”. А в 2013 році УАБС знову стала переможцем Всеукраїнського конкурсу “Кращий вищий навчальний заклад з підготовки фахівців банківсько-фінансової сфери – 2013” за версією журналу “БанкирЪ” у номінації “Кращий вищий навчальний заклад з підготовки аспірантів і докторантів”.

У 2013 році був розрахований рейтинг вишів світу, в тому числі й України. Системна й плідна праця викладачів і співробітників академії дала свої результати: за даними “Webometrics Ranking of Universities”, академія піднялася з 45-го на 28-ме місце в Україні та з 5254-го на 3206-те за міжнародним рейтингом. Цього ж року за рейтингом репозитаріїв світу УАБС досягла значних успіхів: академічний репозитарій посів 3-тє місце в Україні та 162-ге на міжнародному рівні.

18 грудня 2013 року в академії розпочала роботу галерея сучасного мистецтва “АкадемАрт”. Це – платформа для організації виставок українських і зарубіжних художників та фотохудожників, митців сучасних видів мистецтва – інсталяції, ленд-арту, перфомансу, саунду, відео-арту тощо; проведення творчих зустрічей та науково-популярних лекцій діячів мистецтва та культури, а також занять з учасниками студії перфомансу академії.

За підсумками Біржової універсіади команда академії посіла восьме місце серед 65 ВНЗ України, які брали участь у цьому престижному конкурсі.

У квітні 2013 року студенти та аспіранти зняли креативне відео про академію “Lip Dub”, який став популярним серед студентів університетів Західної Європи та США.

В Україні до цього подібні відео були зняті студентами Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка та університету “КРОК”. Проте за машстабністю зйомок та кількістю учасників (500 студентів) наш Lip Dub можна впевнено вважати наймасовішим та професійно знятим!

2014 рік доповнив історію розвитку нашого вишу патріотичними акціями, спортивними та мистецькими перемогами, неповторними конкурсами та креативними заходами, а також подіями, які відбувалися у стінах академії вперше.

У лютому з нагоди 18-ї річниці з дня створення УАБС започатковано вручення академічних “Оскарів” за плідну працю заради розвитку академії.

У січні відкрито кабінет-музей історії розвитку електронної та офісної техніки. З метою координації діяльності кафедр та інших структурних підрозділів академії щодо активізації міжнародного наукового і освітнього співробітництва, стимулювання участі академії у грантових програмах та конкурсах створено Центр соціально-економічних досліджень та академічної мобільності, академічних обмінів студентів – ARMG.

12 червня відбулася знакова для вишу подія – відкриття веб-порталу, нового обличчя академії в мережі Інтернет.

У зв’язку із напруженою ситуацією у країні 2014 рік був насичений різними благодійними акціями та проектами, спрямованими на допомогу нашим землякам-військовослужбовцям та відродження традиції меценатства на Сумщині.

Для забезпечення конкурентоспроможності студентів, випускників академії на ринку праці та підвищення професійного рівня викладачів академії через встановлення та розвиток контактів з професійними сертифікаційними організаціями у листопаді створено Академічну спільноту сертифікованих фахівців.

Для сприяння всебічному розвитку нашого вишу, організаційної та матеріальної підтримки освітньої, наукової, культурної, спортивної діяльності, соціальних проектів, благодійної діяльності та волонтерського руху, надання допомоги студентам, аспірантам, викладачам та працівникам у грудні створено громадську організацію “Банківська Академія”.

Учасники театральної студії “Кураж” взяли участь у ХV Міжнародному фестивалі молодіжних театрів “Театральна сесія – 2014” й отримали диплом за кращу сценографію.

8 листопада у приміщенні Наукової бібліотеки УАБС під час проведення флеш-мобу “Книжкове доміно” було встановлено рекорд, офіційно занесений до “Книги рекордів України”. Ці показники по праву можна вважати і світовим рекордом, оскільки вони значно перевершують результати попереднього рекорду, занесеного до”Книги рекордів Гіннеса”!

28 січня 2015 року в атріумі наукової бібліотеки академії відкрито виставковий зал “Філантроп”, творча концепція якого полягає у створенні для відвідувачів аури любові та добра. Тут митці Сумщини мають змогу донести через полотна свої ідеї до відвідувачів, розширити коло своїх шанувальників. Автори мають змогу продати свої роботи та спрямувати виручені кошти (частину коштів) на благодійність.

З метою оптимізації своєї діяльності Національний банк України передав академію (разом з Університетом банківської справи Національного банку України (м. Київ)) до сфери управління Міністерства освіти і науки України. Акти передавання були підписані 28 серпня 2015 року представниками Міністерства освіти і науки України, Національного банку України, Української академії банківської справи та Університету банківської справи. Кабінет міністрів України погодився з пропозицією Міністерства освіти і науки щодо реорганізації Української академії банківської справи шляхом приєднання її до Сумського державного університету. Відповідний наказ КМУ було оприлюднено 23 грудня 2015 року. В січні 2016 року МОН України оприлюднює Наказ №49, яким дає старт реорганізації Академії. Представниками двох вишів було підписано Меморандум про мету та принципи об’єднання Української академії банківської справи і Сумського державного університету. Відповідно до рішення спільного засідання вчених рад Сумського державного університету від 10 березня 2010 року (протокол №6) і Української академії банківської справи від 10 березня 2016 року (протокол №20) було створено Навчально-науковий інститут бізнес-технологій “УАБС” (наказ вд 17 березня 2016 року №269-І), а також Навчально-науковий інститут права СумДУ (наказ від 17 березня 2016 року №270-І).