Фотопроект “Formalism”

Як відомо, в минулому навчальному році в головному корпусі академії було відкрито галерею актуального мистецтва “АкадемArt” – дещо ближчу для молодіжного сприйняття. Ця галерея на чолі з її керівником – сучасною художницею, доцентом кафедри іноземних мов УАБС НБУ Риммою Миленковою – відразу ж розгорнула бурхливу діяльність і почала знайомити глядачів із останніми тенденціями сучасного мистецтва: фото-, відео-, саунд- та медіа-мистецва, інсталяцій, об’єктів у довкіллі, перфомансів тощо. Пропонуємо вам розповідь про останню яскраву подію із життя арт-галереї.

Нещодавно галерея “АкадемArt” відкрила експозиційний фотопроект “Formalism” (“Формалізм”), у якому представлено серію чорно-білих фотографій, виконаних молодим фотохудожником Олександром Єршовим (Alex Spazm). Автор є членом Сумського фотоклубу “Позитив” та Української фотографічної альтернативи (UPA). Цей митець відомий неординарністю підходів до мистецтва. Знавець іноземних мов, психолог за освітою, професійний хореограф та фотограф, Олександр Єршов успішно “компонує” життєві враження у світлинах.

Після показаних у Сумах проектів “Destructuvity” , а також “Empire. The dark size”, в яких фотографія була представлена в обробці іншими матеріалами та у змішаній техніці, Олександр Єршов показав серію класичної чорно-білої фотографії у формальному, академічному стилі. Формалізм розглядається автором як необхідне підґрунтя до подальшої творчості, компонент, який є базовим для фотомистецтва, адже формалізм як напрямок у візуальних мистецтвах ХХ століття акцентував увагу не на змісті і контексті (як реалізм), а на композиції, лінії, плямі, контрасті. Фотохудожник пропонує розглядати зображення як естетичну цінність саму по собі.

Автор не проголошує назв фоторобіт, вони вражають гіпнотичним спокоєм та композиційною цілісністю візуального ряду. Складається враження “ars longa” – вічного мистецтва, оскільки світлини не несуть у собі жодного відбитку часу, культури чи сучасності. Здається, вони зроблені багато років тому і залишаються давніми спогадами про красу та спокій.