Навчально-науковий інститут бізнесу, економіки та менеджменту
СУМСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

“Cтан простору” – авторський арт-проект Антона Саєнка, відкриття якого відбулося 30 січня 2015 року в галереї “академАrt” УАБС НБУ.

Сучасне концептуальне мистецтво, яке відображує актуальні соціальні настрої, все більше тяжіє до безпредметності. Експозиційний проект, представлений молодим Сумським художником Антоном Саєнко у галереї “академАrt”, є пробою знайти особливу, мовчазну мову мистецтва без вербалізованих смислів, але таку, яка передає чистоту стану і простору.

Арт-проект “Стан простору” складається з трьох взаємопов’язаних частин. Це живопис, інсталяція, перфоманс. В експозиційному залі художник представляє рад живописних робіт, виконаних у складній колористичній гамі. Полотна передають стани простору і підштовхують глядача до емоційної рефлексії мовчання. Графічні роботи автор подає на інсталяційній поверхні та вдало вписує конструкцію у простір галереї.

Вдалим було також використання колонади приміщення галереї, яка була стягнута діагональною чорною стрічкою, що символізує замкнуте коло життя і смерті. Навіть орнамент підлоги нагадував стародавню символіку трансформації.

І саме на цьому тлі Антон Саєнко представляє перфоманс “Уроборос”. Перфоманс – це форма візуалізації ідеї за допомогою власного тіла – використовується автором як пошук схематичних жестів, максимально абстрактних, але таких, які водночас виражають схематичність метафізичних процесів.

Ідея циклічності перетворень, замкнутості тілесності у безкінечному колі буття, повторення соціальних циклів підводить думку до архітипічної символіки замкнутого кола. Адже людство завжди замислювалось про спіральність розвитку та аспекти циклічності процесів. Поступово ці роздуми отримали смислову форму живого замкнутого кола, відомого як Уроборос.

“Уробо?рос”,— буквально, “той що пожирає (свій) хвіст”

Нині міфічний змій все частіше нагадує про себе. Всі ми – лише миттєвий відблиск його безкінечного руху…