Навчально-науковий інститут бізнесу, економіки та менеджменту
СУМСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

XVI Всеукраїнська науково-практична конференція “Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України”(24-25 жовтня 2013 року)

У ДВНЗ “Українська академія банківської справи Національного банку України” 8-9 листопада 2012 року відбулась ХV Всеукраїнська науково-практична конференція “Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України” (в on-line режимі). На форумі конференції (http://conf.uabs.edu.ua) було представлено 65 тез доповідей, в т.ч.:

24-25 жовтня в науковій бібліотеці академії проходила ХVІ Всеукраїнська науково-практична конференція “Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України”.

Криза, що розпочалась у 2008 році продовжує впливати на економіку і фінанси як нашої країни, так і всієї світової спільноти. Однак будь-яка криза рано чи пізно завершиться і сприяти цьому повинні правильні та виважені рекомендації науковців, власне для чого і проводяться подібні наукові заходи. Цю тезу проголосив у вітальному слові до учасників конференції в.о. ректора професор Сергій Козьменко. Окрім побажань успішної та плідної праці він наголосив на тому, що колектив академії сповнений оптимізму та впевненості у подальшому розвитку свого навчального закладу та держави в цілому.

На пленарному засіданні, що проходило під головуванням професора Федора Журавки та професора Ірини Д’яконової було заслухано чимало цікавих доповідей, ключовими з яких були наступні.

Ілюстрацією картини: “Христос виганяє торговців з храму” розпочав свій виступ Юрій Прозоров, науковий співробітник Національної академії наук України, м.Київ. Цей образ підсилив думку вченого щодо того, що економічні кризи переслідують людство протягом всієї його історії і банки доволі часто виступають драйверами таких криз. Тривожною тенденцією, на його думку, є концентрація капіталів вітчизняних банків в одних руках. Так, наразі перша двадцятка наших банків володіє понад 60% всіх активів. Доповідач наголосив, що саме нарощування капіталу банку є ефективним буфером щодо кризових явищ. Ще одна цікава думка, якою поділився Ю. Прозоров – сучасна технологічна революція, розвиток інформаційних мереж провокує зменшення робочих місць у банках. Його прогноз: “Гаджети поглинуть банки” повинен викликати занепокоєння не тільки науковців, але й працівників банків.

Великою кількістю таблиць, діаграм, статистичного матеріалу була насичена доповідь про місце України в світовій економіці доцента Державного університету телекомунікацій, м. Київ Володимира Домрачева. Головна її теза – наша країна повинна сама заробляти кошти, налагоджувати виробництво товарів та послуг. Тоді Україна буде рівноправним партнером в європейській спільноті. На думку науковця одна з найбільших загроз, що стоїть перед нами – спад численності населення країни, старіння населення, виїзд молоді за кордон на роботу та навчання. Невтішний прогноз аналітиків – через 25 років нас залишиться всього 30 мільйонів. Доповідач піддав критиці монетарну політику, що проводиться під час кризи нашим урядом та центральним банком. До прикладу: якщо США та Японія боролись з кризою насичуючи економіку коштами, то Україна та Росія навпаки стерилізували надлишкову грошову масу. Як наслідок, Україна на сьомому місці в світі за ризиком вкладення інвестицій.

Юридичний погляд на локалізацію кризових явищ представили представники Національного банку України – головний юрисконсульт Юридичного департаменту Євгеній Пистогов та головний спеціаліст Центру наукових досліджень Володимир Самофалов. На думку доповідачів важливим є правильне вибудовування юридичних відносин між банками та їх клієнтами, та роль центробанків в системі державного регулювання економіки. Слушною є думка В. Самофалова щодо того, що світ стає іншим, змінюються пріоритети. Як приклад, лідером росту ВВП в останні роки є Монголія. За прогнозами аналітиків на 2030 рік світовими лідерами стануть Китай, США та Індія. Отож світ перестає бути однополюсним і стає багатовекторним.


Доцент кафедри бухгалтерського обліку та аудиту академії Олексій Пластун представив свої дослідження щодо побудови арбітражної торгової стратегії на базі оцінки взаємного впливу фінансових активів. Жваве обговорення учасників конференції викликав аналіз коливань основних фінансових активів (золота, нафти, провідних валют ), дискусії щодо пріоритетності дослідження цих інструментів методами технічного та фундаментального аналізу, психології поведінки ринку та його учасників.

Другий день роботи конференції було організовано у формі секційних засідань: “Сучасний стан і перспективи розвитку банківської системи України”та “Проблеми і перспективи економічного розвитку України в контексті подолання кризових явищ”, які проходили в жвавих дискусіях, цікавих обговореннях. За матеріалами конференції видано збірник тез, численні доповіді прийняті за основу наукових публікацій у фахових виданнях.


Інформацію підготував
науковий співробітник науково-дослідного центру
С.В. Тихенко